C430C104M1U5TA
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C430C104M1U5TA
  • Package: Axial
Parameters
Series AxiMax 400 Comm Z5U
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Temperature Coefficient Z5U
CAP CER 0.1UF 100V Z5U AXIAL