C4AEGBU5200A12J
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C4AEGBU5200A12J
  • Package: Radial
Parameters
Series C4AE
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 20 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 450V
Height - Seated (Max) 1.465" (37.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.8 mOhms
CAP FILM 20UF 5% 450VDC RADIAL