C4ATMBW5100A3NJ
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C4ATMBW5100A3NJ
  • Package: Radial - 4 Leads
Parameters
Series C4AT
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 850V
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.8 mOhms
CAP FILM 10UF 5% 850VDC RADIAL