CWR11HH106KB
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: CWR11HH106KB
  • Package: 2312 (6032 Metric)
Parameters
Series Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Failure Rate B (0.1%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 15 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
CAP TANT 10UF 10% 15V 2312