CWR11HH226KB
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: CWR11HH226KB
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Part Status Active
Failure Rate B (0.1%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 15 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" Dia x 0.169" L (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.1Ohm
CAP TANT 22UF 10% 15V 2917