EDH475M250A9RAA
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: EDH475M250A9RAA
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series EDH
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 81.25 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V SMD