JSNIJ5100KB6L0
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: JSNIJ5100KB6L0
  • Package: SMD, J-Lead
Parameters
Series JSN
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR, Low ESL
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Termination -
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SMD, J-Lead
Size / Dimension 0.681" L x 1.181" W (17.30mm x 30.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.720" (18.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 10UF 10% 250VDC SMD