L0603B470KDWFT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: L0603B470KDWFT
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series L-DWF
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 47 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm
Current Rating (Amps) 140 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 11MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
FIXED IND 47UH 140MA 2.5 OHM SMD