L0806C101KPWST
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: L0806C101KPWST
  • Package: 0806 (2016 Metric)
Parameters
Series L-PWS
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 4.5Ohm
Current Rating (Amps) 40 mA
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz