M550B108M050TT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: M550B108M050TT
Ratings -
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Package / Case M55 Module
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHAS MT