M551B507M025AH
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: M551B507M025AH
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 500 µF
Part Status Active
Lead Spacing 0.453" (11.50mm)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case M55 Module
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Height - Seated (Max) 0.445" (11.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 500UF 25V CHAS MNT