M551B828M006AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: M551B828M006AT
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Package / Case M55 Module
Voltage - Rated 6 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHAS MNT