R76UI082050H4J
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: R76UI082050H4J
  • Package: Radial
Parameters
Series R76
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 820 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.398" (10.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.329 Ohms
CAP FILM 820PF 5% 2KVDC RADIAL