SNG-25A-600
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: SNG-25A-600
  • Package: Vertical, 2 Wire Leads
Parameters
Series SNG
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance -30%, +50%
Inductance 600 µH
Part Status Active
Mounting Type User Defined
Package / Case Vertical, 2 Wire Leads
Material - Core Manganese Zinc Ferrite (MnZn)
Size / Dimension 1.535" Dia (39.00mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) -
Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 160 kHz
FIXED INDUCTOR 600UH 20 MOHM