T140D107K030AS
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T140D107K030AS
  • Package: Axial
Parameters
Series Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23
RoHS RoHS
Type Hermetically Sealed
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Voltage - Rated 30 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.351" L (8.92mm x 8.92mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 100kHz
CAP TANT 100UF 10% 30V AXIAL