T330D476K025AS
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T330D476K025AS
  • Package: Radial
Parameters
Series T330
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.600" L x 0.195" W (15.24mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max) 0.390" (9.91mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm
CAP TANT 47UF 10% 25V RADIAL