T340E476K035AS
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T340E476K035AS
  • Package: Axial
Parameters
Series T340
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.280" Dia x 0.280" L (7.11mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm @ 100kHz
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL