T350A334K035AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T350A334K035AT
  • Package: Radial
Parameters
Series T350, UltraDip II
RoHS RoHS
Type Conformal Coated
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 0.33 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.280" (7.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 15Ohm
CAP TANT 0.33UF 10% 35V RADIAL