T350E106K025AS
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T350E106K025AS
  • Package: Radial
Parameters
Series T350, UltraDip II
RoHS RoHS
Type Conformal Coated
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
CAP TANT 10UF 10% 25V RADIAL