T350F226K016AS
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T350F226K016AS
  • Package: Radial
Parameters
Series T350, UltraDip II
RoHS RoHS
Type Conformal Coated
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.390" (9.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code F
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
CAP TANT 22UF 10% 16V RADIAL