T356B105K050AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T356B105K050AT
  • Package: Radial
Parameters
Series T356, UltraDip II
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm
CAP TANT 1UF 10% 50V RADIAL