T356E225K050AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T356E225K050AT
  • Package: Radial
Parameters
Series T356, UltraDip II
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5Ohm
CAP TANT 2.2UF 10% 50V RADIAL