T491A225M020AH
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T491A225M020AH
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm
CAP TANT 2.2UF 20% 20V 1206