T491C475K035AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T491C475K035AT
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.2Ohm
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2312