T491V227M010AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T491V227M010AT
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series T491
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code V
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
CAP TANT 220UF 20% 10V 2917