T494C337K004AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T494C337K004AT
  • Package: 2312 (6032 Metric)
Parameters
Series T494
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 330 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm
CAP TANT 330UF 10% 4V 2312