T494D477M006AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T494D477M006AT
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm
Series T494
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917