T495D337K006ATE050
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T495D337K006ATE050
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 330 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm
CAP TANT 330UF 10% 6.3V 2917