T495E107M025ATE100
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T495E107M025ATE100
  • Package: 2924 (7360 Metric)
Parameters
Series T495
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2924 (7360 Metric)
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz
CAP TANT 100UF 20% 25V 2924