T495E227K016ATE075
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T495E227K016ATE075
  • Package: 2924 (7360 Metric)
Parameters
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 100kHz
Series T495
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 220 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2924 (7360 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
CAP TANT 220UF 10% 16V 2924