T495E336K035ATE200
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T495E336K035ATE200
  • Package: 2824 (7260 Metric)
Parameters
Series T495
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 33 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2824 (7260 Metric)
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm
CAP TANT 33UF 10% 35V 2824