T496C475K025ATE2K5
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T496C475K025ATE2K5
  • Package: 2312 (6032 Metric)
Parameters
Series T496
Ratings -
Features Fail Safe with Built-in Fuse
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 2312