T520A107M006ATE070
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T520A107M006ATE070
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz
Series KO-CAP® T520
RoHS RoHS
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206