T520B227M006ATE025
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T520B227M006ATE025
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Active
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 1411