T520B336M008ATE070
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T520B336M008ATE070
  • Package: 1411 (3528 Metric)
Parameters
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Part Status Active
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated 8 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
CAP TANT POLY 33UF 8V 1411