T520C227M006ATE015
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T520C227M006ATE015
  • Package: 2312 (6032 Metric)
Parameters
Series KO-CAP® T520
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2312