T520U686M006ATE070
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T520U686M006ATE070
  • Package: 2312 (6032 Metric)
Parameters
Series KO-CAP® T520
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code U
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 2312