T520V476M016ATE045
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T520V476M016ATE045
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code V
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917