T525D337M003ATE025
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T525D337M003ATE025
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series KO-CAP® T525
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 3 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 330UF 3V 2917