T525T476M006ATE080
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T525T476M006ATE080
  • Package: 1411 (3528 Metric)
Parameters
Manufacturer Size Code T
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100kHz
Series KO-CAP® T525
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411