T528K157M006ATE150
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T528K157M006ATE150
  • Package: 1411 (3528 Metric)
Parameters
Series KO-CAP® T528
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Part Status Obsolete
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code K
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411