T540B336K006CH8710
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T540B336K006CH8710
  • Package: 1411 (3528 Metric)
Parameters
Series KO-CAP® T540
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 33 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411