T540D226K020CH8705
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T540D226K020CH8705
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series KO-CAP® T540
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 22UF 20V 2917