T540D336M030AT8510
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T540D336M030AT8510
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 30 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 33UF 30V 2917