T541X477M010CH8710
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T541X477M010CH8710
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 470UF 10V 2917