T543D475M063AHE075
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T543D475M063AHE075
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series KO-CAP® T543
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917