T543V685K050ATE065
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T543V685K050ATE065
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 6.8 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code V
ESR (Equivalent Series Resistance) 65mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 2917