T545V107M016ATE050
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T545V107M016ATE050
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series KO-CAP® T545
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code V
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917