T550B107K040AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T550B107K040AT
  • Package: Axial
Parameters
Series T550
RoHS RoHS
Type Hermetically Sealed
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL