T550B107M050AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T550B107M050AT
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Package / Case Axial
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 130mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 100UF 50V AXIAL